23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Søfart
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Havmøllerparker under pres af CO2-kvote regler

Faldende takster for udledning af CO2 en trussel for havmølleparkerne
Annonce
Et drastisk fald i prisen for at udlede CO2 er underminerende for den danske energiaftale, og i særdeleshed for planerne om at opføre nye megaparker ved Horns Rev og Kriegers Flak, idet parkerne bl.a. finansieres ved, at staten sælger CO2-kvoter.
 
Priserne for kvoterne var sat til at stige til over 200 kr. pr. ton frem mod 2020, men den økonomiske krise har fået priserne til dumpe til omkring 30 kr. pr. ton pt, og det underminere det økonomiske grundlag for havmølleparkerne. Der er derfor sat gang i politiske initiativer, der skal se på hele det økonomiske grundlag for energiaftalen. 
Annonce
 
Bl.a. har EU-Kommissær på klimaområdet, Connie Hedegaard, foreslået, at man tilbageholder kvoter for at få priserne i vejret. 
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.125|instance-web03