23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Søfart
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Seks gidsler løsladt af pirater

De seks gidsler, der har været tilfangetaget af pirater i Nigeria, er nu løsladt.
En russisk, tre ukrainske og to indiske besætningsmedlemmer har siden den 17. februar været holdt som gidsler af nigerske pirater, og blev i går løsladt i god behold, skiver The Maritime Executive.
 
De lokalemyndigheder fastslår, at der ikke blev betalt nogen løsesum for gidslerne. Piraterne forlangte ellers 1,3 millioner dollars for de seks gidsler.
 
 
De seks gidsler blev taget til fange på skibet Armada Tuah, der ejes af det nigerske rederi Century Group, sydvest for Brass, Niger Delta. 
 

Piratangreb ud for den nigerske kyst er eksploderet den seneste måned, og angrebet på Armada Tuah er den første gidseltagning ud for Nigeria, hvor piraterne tidligere har begået røveriske overfald og/eller kapring af tankskibe med henblik på at stjæle lasten.

 
Kilde: The Maritime Executive.
 
BREAKING
{{ article.headline }}
0.079|instance-web02