Europas største tørlastselskab kommer ud af 2012 med et stort tab på bundlinjen efter 300 millioner USD i nedskrivninger. Resultatet efter skat blev minus 279 millioner USD, mens resultatet i 2011 var et plus på 88 millioner USD.
Norden opererer primært på det kriseramte tørlastmarked, hvor time-charter fragtraterne over det seneste år i gennemsnit var 9.000 USD per dag for alle segmenter under capesize-størrelsen, viser tal fra RS Platou. I 2011 var den rate 13.000 USD per dag.
Årsregnskabet viste også at Nordens driftindtjeningen på 148 millioner USD i 2012 er lavere end driftindtjeningen i 2011 på 186 millioner USD, men på linje med den forventede driftsindtjening i 2012.
Tilfredshed med driftsindtjeningen
Adm. direktør Carsten Mortensen udtaler: ”Jeg er tilfreds med, at driftsresultatet ligger i den høje ende af forventningerne og endnu mere tilfreds med, at NORDEN formår at generere USD 122 mio. i positivt cashflow på driften og derudover tjener USD 22 mio. på ny aktivitet i et faldende marked."
Norden forventer at 2013 fortsat vil byde på udfordrende markeder. Pæne vækstrater i både tørlast og tanksegmenterne, vil understøtte en gradvis bedring af fragtraterne i tank og stabilisere fragtraterne på et lavt niveau i tørlast, skriver selskabet i årsregnskabet
”Vi går styrket ind i et udfordrende 2013 og vil nu have fokus på investeringer i brændstofeffektive tørlastskibe, som vi allerede har bestilt 7 af de seneste måneder. Vores appetit på investeringer vil fortsætte i 2013,” siger Carsten Mortensen.