Omsætning i 2012 i Bladt Industries steg med 33 procent fra 2011. Omsætning på 2,270 milliarder kroner er rekord, og giver da også et betydeligt overskud før skat på 217 millioner kroner i 2012 mod 53 millioner kroner sidste år.
”2012 var et skelsættende år for Bladt Industries. Vi afsluttede nogle af verdens største offshore fundamentprojekter til offshore vindmølleparkerne London Array og Anholt, mens andre betydelige offshore fundamentprojekter fortsat er i igangværende på vores faciliteter i både Danmark og Tyskland. Vores aktivitet inden for transformerstationer til offshore vindmølleparker har ligeledes været på et højt niveau i 2012, og på grund af vores betydelige aktivitet på markederne for offshore fundamenter og transformerstationer har vi opnået vores højeste omsætning og indtjening nogensinde," skriver Bladt Industries i sit regnskab.
Antallet af medarbejdere steg også fra 492 ved årets begyndelse til 554 ved årets udgang.
Store forventninger til fremtiden
De høje vækstrater i 2012 får Bladt Industries til også at spå om vækst i 2013. Ledelsen forventer således en vækst i både aktivitetsniveau og indtjening på 10-15 procent.