I dette års budget har Esbjerg Kommune afsat 10 millioner kroner i en vækstfremmepulje. Puljens sidste 7 millioner kroner er nu fordelt, og her er det især uddannelse og forskning inden for offshore, der er blevet tilgodeset.
Danish Offshore Academy skal bidrage med faktuel viden og formidling af energi og offshorebranchens jobprofiler og langsigtede behov for højt kvalificeret arbejdskraft til Esbjergs offshore- og energivirksomheder. Derudover skal Danish Offshore Academy sikre en skærpet uddannelsesprofilering og dermed bidrage virksomhedernes vækst og styrke inden for offshore-energi bl.a. i forhold til fastholdelse og tiltrækning af flere studerende til kommunens uddannelsestilbud indenfor energisektoren.
Offshoreenergy.dk, det tidligere OffshoreCenter Danmark, får også del i puljen. De får 700.000 kroner til et projekt, der skal fremme og støtte adgangen for Esbjerg Kommunes mikrovirksomheder og iværksættere til at få fodfæste i den danske offshorebranche.
Puljen tilgodeser generelt udviklingen af erhvervslivet i Esbjerg. IDEA House får 650.000 kroner til en satsning, der skal bidrage til at skabe flere iværksættere i Esbjerg og skabe flere entreprenante og innovative medarbejdere blandt andet inden for energi. Og Esbjerg Erhvervsudvikling får 800.000 kroner til en satsning inden for erhvervsturisme.
Fiskeri- og Søfartsmuseet får også en lille del i puljen. Museet får nemlig 300.000 kroner til opstart og udarbejdelse af præsentationsmateriale til brug for fundraising til realisering af et revitaliseret Fiskeri- og Søfartsmuseum.
Derudover får Next Step Citizen får 1,2 millioner kroner fra puljen.