Udvikling af de Arktiske ressourcer og muligheder for den maritime sektor trækker tråde til hele verden. Derfor søger lande som Kina, Korea og Italien, med en umiddelbar perifer Arktisk kontaktflade, om optagelse som observatør til diskussionerne om den arktiske udvikling i det Arktiske Råd.
AnnonceFor den arktiske udvikling er ikke blot interessant for en snæver kreds af nordligt liggende lande, men også for lande man aldrig vil forbinde med billeder af isbjerge og isbrydere. ”Man bliver overrasket over, hvor globale de arktiske problemstillinger er,” siger Klavs A. Holm, Danmarks Arktiske Ambassadør.
AnnonceKineserne har åbenlyst store ressource- og martime interesser, Korea har store værftsinteresser, Italien en stor krydstogtssektor, Singapores shippingsektor mens det afrikanske land Rwanda, syd for Ækvator, har interesse i den arktiske udvinding af sjældne jordarter.
Annonce
Det Arktiske Råd består af lande med territorialt myndighed indenfor den arktiske cirkel. Den Arktiske cirkel går gennem Island, Norge, Sverige, Finland, Rusland, USA, Canada og Grønland og dermed også Danmark.
Annonce
Annonce