23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Søfart
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Maersk Line trækker respekt

Flot halvårsresultat efterlader konkurrenter i kølvandet
Annonce
Maersk Line giver ifølge flere internationale medier med fokus på søfartsmarkedet baghjul til sine konkurrenter med sit seneste halvårsresultat. Resultatets positive størrelse kom endvidere bag på de fleste analytikere, hvor af mange decideret havde forudset et minus. Men de analyser var altså ikke pengene værd. Det skal dog understreges, at ikke alle Maersk Lines konkurrenter har offentliggjort eller vil offentliggøre (f.eks. MSC) deres resulater endnu.
Annonce
 
 CEO Nils Smedegaard Anderswen fra A. P. Møller - Mærsk har i øvrigt i en kommentar til bl.a. bladet Lloyd'st List ladet forstå, at man ikke agter at bruge den øjeblikkelige positive økonomiske trend til at tænke i flådefornyelser - lige med det første i hvert fald. Tilgangen af 20 skibe i Triple-E- klassen over de næste år for være for den del.
Annonce
 
Der nævnes ikke noget specifikt om tonnagetilgang i andre segmenter, men markedet er i disse størrelsesordener som bekendt også spækket med tonnage, der formentlig lader sig chartre for holdbare penge.
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.063|