23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Søfart
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Tom Elmer: Jeg savner en gulerod

Havne får midler. Men det minder mere om radiser end om saftige gulerødder, mener Tom Elmer Christensen, sekretariatschef i Danske Havne

Har vi for mange havne i Danmark? Det spørgsmål hører jeg ofte som sekretariatschef i Danske Havne. Svaret er både ja og nej.

NEJ! Der er ikke en eneste af de 115 havne for meget, når vi ser på havne som centre for erhverv. Det er uanset, om havnen er regionens egentlige erhvervsdynamo som i Aarhus og Aalborg, eller havnen samler et lille bysamfund som i Faaborg. Her skabes jobs, og mange små havne er ofte forudsætningen for, at der overhovedet er en by. Maritim service, rederier, speditører og håndværk ligger stadig i mange mindre havne. Både små og store havne medvirker til de ca. 115.000 arbejdspladser og til store eksportindtægter til landet.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.141|instance-web04