I 2013 satte 40.000 udenlandske krydstogtgæster kursen mod Aarhus, mens der i 2010 blot ankom godt 6.000 gæster ad søvejen på cruiseskibe.
Væksten tilskrives i særdeleshed Cruise with Aarhus, der er et organiseret netværk under VisitAarhus, og som netop har modtaget en pris for indsatsen fra Region Midtjylland.
Det skriver Visit Aarhus i en pressemeddelelse.
40.000 udenlandske gæster, størstedelen fra USA og Canada, og 12.000 besætningsmedlemmer er i sommerens løb kommet sejlende på krydstogtskibe til Danmarks næststørste destination, Aarhus. Successen tillægges Netværket Cruise with Aarhus, der blev etableret i 2010. Målet er, at antallet af cruisegæster i 2015 skal runde 80.000.
Cruise with Aarhus, der drives af Aarhus Havn og VisitAarhus, tæller også Magasin, Salling, Den Gamle By, Moesgaard Museum og ARoS, og er det eneste netværk i den midtjyske region, der arbejder med at tiltrække oversøiske gæster. Væksten kan også mærkes rent økonomisk i byen. De oversøiske gæster har nemlig et højt døgnforbrug, der tilsammen giver en direkte turismeomsætning på cirka 25 millioner kroner.