23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Søfart
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Blåvand meldte storm - men SOK melder rent bord

Stormen gjorde ikke ondt på skibsfarten
Annonce
Lad være at bl.a. Esbjerg Havn var mere end godt proppet med skibe i går - og at et enkelt dernede rev sig løs fra sine fortøjninger - men ifølge SOK strøg den nye vindstødsrekordholder blandt "danske storme" forbi de danske farvande uden at forårsagde nævenværdige maritime problemer.
Annonce
 
Heller ikke fra vore "nabofarvande" er der rapporteret om maritime ulykker i forbindelse med stormen, der ved Als som bekendt satte rekord i målt middelvind og styrke i vindstødene med 53 meter i sekundet. Men som nævnt havde mange skibe - ikke mindst fra offshoresektoren - også søgt i ly før stormen ramte, og det begrænser jo unægteligt risikoen. Men Nordsøen var dog pænt pakket med skibe alligevel, men altså uden at nogen af dem kom i alvorlige problemer.
Annonce
 
Hos SOK havde man bl.a. rapporter om et par vovehalse på surfbrætter, der var ude, men de nåede i land ved egen hjælp, så alt i alt var det altså en storm, der slog mest fra sig på land i denne ombæring. 
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.05|