Hvad siger lovgivningen inden for Risk Management? Hvad er den nyeste udvikling?
Det er 60-70 maritime branchefolk mødt op i Råvarebygningen på CBS i København for at høre mere om torsdag og fredag.
Temaet for dettes års konference er Maritime Risk and Risk Management.
Både torsdag og fredag er fyldt godt op med foredragsholdere, og indledningsvis slog adm. direktør i Danske Maritime Jenny Braat fast, at inden for de maritime servicefag gælder det om at stå stærkt i et yderst konkurrencepræget marked.
”Vi skal være de bedste, det vil blive Survival of the fittest,” sagde Jenny Braat i konferencens åbningstale.
Hun blev fulgt op af økonomiprofessor Manolis G. Kavissanos, der bl.a. talte shippingindustriens udvikling de senste årtier.
Dagen fortsætter med foredrag danske og internationale kapaciteter afbrudt af paneldiskussioner balndt konferencedeltagerne.
Se hele programmet HER