23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Søfart
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Charmeoffensiv i Østen

Der er stor dansk aktivitet denne uge på Asia Pacific Maritime i Singapore med maritimt netværk.
Torsdag aften har de danske virksomheder aftalt et møde med de danske udstationerede, der arbejder inden for shipping og marinebranchen i Singapore.

”Det er en type netværksarrangement, vi har afholdt før i Singapore, og som efterspørges af virksomhederne. Der kommer meget relevant og direkte viden ud af at netværke under afslappede forhold danskere imellem under sådan et maritimt besøg,” fortæller Mark Lerche fra Danish Marine Group, der har arrangeret den danske erhvervsdelegation til Singapore denne uge.

”For en virksomhed, der er helt ny i forhold til Singapore, er det utroligt vigtigt at få input med fra både de andre virksomheder i delegationen, men lige så vigtigt den viden og de muligheder, en ærlig og direkte snak med de lokale kundepotentialer og deres danske ansatte i en maritim hub som Singapore giver,” siger han til Søfart.
 
Singapore som marked
”Alle, der kommer hen til mig, vil snakke offshore,” fortæller Dan Knudsen fra FORCE Technology, der er herude for at promovere deres nyeste simulatorprodukt, Simflex4.

”Markedsstemningen i Singapore har aldrig været helt nede og vende blandt andet på grund af beliggenheden midt mellem Asien-Europahandlen, men også fordi de generelt er løftet af offshore constructionmarkedet, som har haft en helt anden opadgående kurve i forhold til de store udsving i skibsbygningsbranchen de seneste fire år," uddyber Mark Lerche.

På shippingsiden har man selvfølgelig mærket den globale opbremsning i verdenshandlen under krisen, så her afventer man også opsvinget med forsigtig optimisme. 

Taler man med de danske shippingfolk i Singapore, tror man på, at opsvinget er lige om hjørnet, men der er stadig et tæt greb om driftsbudgetterne hos operatørerne. 

Prisudviklingen på broker- og chartering-kontorerne er ikke steget helt som forventet, og første kvartal har derfor været langsommere end håbet. Men Singapore er stadig stedet, tingene sker – man bliver ikke verdens dyreste by, uden at der bliver tjent penge. Og shipping er en kontinuerligt voksende sektor i Singapore.
 
Første gang i Singapore
Én af de helt nye på markedet er salgschef Thomas Lund fra DAN-FENDER, dan-hill-plast a/s, som er på udkig efter samarbejdspartner i Singapore og Asien for at komme bedre og mere ind på det kommercielle marked.
”Vi har selvfølgelig forberedt os så godt som muligt, inden vi kom herud, og fundet mulige emner til at repræsentere vores produkter her i Singapore og Asien,” fortæller Thomas Lund.

”Og allerede dagen inden åbningsdagen, mens vi byggede standen op, henvendte den første sig af dem, vi havde kontaktet som kold kanvas, og yderligere i dag på åbningsdagen har vi talt med et par stykker mere fra vores ”benarbejde” inden afgangen til Singapore. Det er et effektivt marked, og folk vil lave forretning, men vi skal forberede os på, at det er benhård business og konkurrence for at gøre os gældende her, men jeg er samtidigt overbevist om, at kvalitet og service nok skal få os i gang… den første dag her på APM-udstillingen har indtil nu været meget positiv.”
 
De danske deltagende virksomheder på APM er:
 
·         Alfa Laval Copenhagen A/S
·         Barker Jørgensen A/S
·         C.C.JENSEN A/S
·         DAMPA ApS
·         DAN-FENDER (dan hill plast a/s)
·         Den-Jet Nordic A/S
·         DESMI Pumping Technology A/S
·         ELLEHAMMER A/S
·         FORCE Technology
·         GreenOIl
·         GreenSteam
·         Hempel A/S
·         Hoyer Motors
·         Iver C. Weilbach
·         Johnson Controls Denmark ApS
·         METALCOLOUR A/S
·         SeaSolutions
 
Den danske nationalpavillon arrangeres i samarbejde med og medfinansiering  af Udenrigsministeriet, Eksportrådet.
BREAKING
{{ article.headline }}
0.172|