23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Søfart
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Samsø Kommunes nye færge søsat i dag

Færgenybygningen Samsø til Samsø Kommunes inhouse-drift af øens vest-rute blev i dag søsat i Gdansk.
Annonce
Samsø Kommunes nybygning, Samsø, blev ved 11-tiden i formiddags søsat ved byggeværftet Remontowa i Gdansk i Polen. Den knapt 200 mio. kr. dyre LNG-drevne færge skal indsættes på ruten mellem Sælvig og Hou 1. oktober i år. På det tidspunkt overtager Samsø Kommune driften af øens vest-rute, der i øjeblikket er i koncession til Danske Færger A/S.

Færgen får kapacitet til 600 passagerer og 160 biler. Remontowa-værftet er det værft i verden, der til dato har bygget flest LNG-drevne færger. Således har Gdansk-værftet en referenceliste forud for den nye Samsø-færge på hele 10 gasdrevne færger, hvoraf de fleste er byggede til norske redere.

Klassifikationsselskabet DNV GL har opgjort, at det samlede antal LNG-drevne kommercielle skibe på verdensplan, inklusive endnu ikke leverede nybygninger, for nylig rundede de 100.

Samsø Kommune vil først officielt navngive deres nye færge efter den er indsat på ruten til efteråret.

Læs også:
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.11|instance-web03