23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Søfart
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Ny lodslov på vej

Nyt lovforslag åbner bl.a. op for fuld liberalisering af lodsning fra 2020
Annonce
Erhvervsminister Henrik Sass Larsen fremsatte igår det ventede lovforslag om ændring af lodsloven, lov om sikkerhed til søs - og andre forskelige love. (kan findes under folketinget.dk under lovforlsag L176).
 
Lovforslaget åbner bl..a op for at Søfartsstyrelsen kan bevilge private lodserier - efter ansøgning - ret til at foretage gennemsejlingslodsninger i dansk farvand med tilladelse på en periode på op til fire år ad gangen.
Annonce
 
Lovforslaget har allerede kastet betænkninger fra sig fra sig fra foreningen Danske Lodser under Søfartens Ledere, der bl.a. bemærker sig i en pressemeddelse: 
 

Søfartens Ledere og Danske Lodser har advaret om konsekvenserne ved at ændre lodsernes funktion fra miljøets og sejladssikkerhedens vogtere til forretningsfolk med fokus på profit. Nu er tiden kommet, hvor politikerne må tage stilling til, om højere sikkerhed er mindre vigtigt end lavere priser.

Annonce

 

For de danske lodser, ikke mindst lodserne i det statslige lodseri DanPilot, har drivkraften altid været at højne sejladssikkerheden og undgå oliekatastrofer og forurening af havmiljøet i Danmark, gennem uafhængig rådgivning.

Annonce

 

Vedtages det fremsatte lovforslag, vil lodseriernes primære fokus i fremtiden være profit. Lodserne skal gøres til forretningsfolk med risiko for, at der værnes mere om kunderelationer end om danskernes havmiljø og sikkerheden i vores farvande. 
Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.062|instance-web02