23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Søfart
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Mols-Linien åbner nyt færgeleje i Aarhus

Stigende trafikudvikling betinger kapacitetsudvidelse
Med tre store færger i drift, op til 24 daglige afgange mellem Sjælland og Jylland og ikke mindst en meget positiv trafikudvikling, har Mols-Linien behov for endnu et færgeleje i Aarhus. Alene personbiltrafikken er vokset med hele 81 procent fra 2011 til 2013.

I dag tager Mols-Linien endnu et færgeleje i brug i Aarhus Havn. Hidtil har Mols-Linien kunnet klare sig med ét færgeleje, men med en konstant stigende trafik af både personbiler, lastbiler og løstrailere, og med tre færger i søen har rederiet nu udvidet med endnu et færgeleje, der fremover bliver hovedlejet for de store KatExpress-katamaraner. Færgelejet er udstyret med en dobbeltrampe – en øvre og en nedre, der gør det både smidigere og hurtigere for Mols-Liniens 2,5 millioner gæster at komme til og fra borde. 

Den nye rampe er resultatet af en yderligere satsning, som kommer i forlængelse af andre store investeringer i stadig flere kundefokuserede tilbud til de rejsende, blandt andet ombygning af KatExpress 1 med ny og større Business BlueClass lounge samt etablering af Baresso kaffebarer på alle rederiets hurtigfærger. Moderniseringen af færgelejet skaber generelt langt bedre forhold for Mols-Liniens stigende aktivitet i Aarhus Havn, ligesom anlægget er et vigtigt fundament for at styrke trafiktilvæksten over Kattegat. 

Den nye superrampe er det seneste led i en gennemgribende modernisering og udbygning af alle Mols-Liniens havneanlæg i Odden, Ebeltoft og nu Aarhus.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.078