23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Søfart
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Stena Nautica til Fayard

Skadet færge skal repareres hos Fayard.
Det blev Fayard i Munkebo, der løb med opgaven om at reparere Stena Line-færgen Stena Nautica, der forleden tørnede ind i kajen i Grenaa kort efter natafgangen mod Varberg.
 
Kollisionen vurderes at skyldes en defekt i navigationssystemet, men videre forklaring udestår, til havarirapporten er klar.
 
Uheldet betød, at færgen fik en fem meter lang flænge i skibssiden, hvilket førte til vandindtrængen i maskinrummet. Det betyder, at operationen på Fayard både gælder en reparation af hullet i siden og en gennemgang af mulige følgeskader som følge af vandets indtrængen i maskinen.
 
Stena Line forventer at færgen er ude af drift til den 20. juli, hvorunder alle bookede passagerer kan vælge at tage over Frederikshavn-Gøteborg i stedet eller få deres penge retur. 
BREAKING
{{ article.headline }}
0.11|instance-web04