23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Søfart
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Flere personbiler giver Mols-Linien fremgang

SHIPPING: Vækst på top- og bundlinje for halvåret skyldes en stor stigning i antallet af overførte personbiler, skriver Mols-Linien i regnskabsmeddelelse.
Mols-Linien har haft et forbedret første halvår af 2014. Trods et samlet underskud på 10 millioner kroner er rederiet ifølge regnskabsmeddelelsen inde i en positiv udvikling med vækst i omsætning på 17 procent. Det er i forhold til samme halvår i 2013 forbedring på 22 millioner kroner på bundlinjen.

Især antallet af personbiler er i fremgang. I første halvår har Mols-Linien overført i alt 500.723 personbilsenheder, hvilket er en stigning på 12 procent. Det svarer til et gennemsnit på 175 biler per afgang.

”Vi kan mærke, at danskerne har taget Mols-Linien til sig. VI er ikke længere bare et alternativ, når forretningsrejsende eller familier skal rejse mellem øst og vest-Danmark,” Siger Frantz Palludan i en kommentar til regnskabet.

Mols-Linien forventer at det samlede resultat for 2014 bliver positivt mellem 0 og 10 millioner kroner.
 
BREAKING
{{ article.headline }}
0.094|instance-web01