23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Søfart
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Esvagt indvier nyt hovedsæde

NAVNGIVNING: Esvagt valgte morsom maritim variant ved sin indflytterfest.
Annonce

Alt var som det skulle være, da rederiet Esvagt fredag holdt navngivning i Esbjerg i anledning af rederiets officielle indvielse af det nye hovedkontor.

 
Champagneflasken blev svunget, ”skibet” navngivet og alle dæk behørigt besigtiget af gæsterne. Eneste forandring fra en traditionel seance var, at det ikke var et skib, men rederiets nye hovedkvarter, der var i centrum.
Annonce

 

Det var så heller ikke en navnemoder, men en navnefader, der var blevet bedt om at svinge champagneflasken. Det gjaldt havnedirektør Ole Ingrisch, Esbjerg Havn, der holdt tale over bygningen og navngav den Esvagt Dokvej.

 

Det nye skib i Esvagt-flåden er ganske vist ret landfast, men ellers er det skam komplet med de rette betegnelser for de opadstigende etager: Fra Engineroom Floor (længst nede) over Main Deck og Upper Deck til Bridge Deck – og Monkey Island på taget. Også mødelokaler er helt maritime med navneskilte som Captain, Chief Engineer osv.

Annonce

 

På dagen havde Esvagt besøg af et halvt hundrede inviterede gæster foruden landpersonalet og hjemmeværende søfarende. Hele personalet har dog tidligere været inviteret til en ”generalprøve” på indvielsen / nvangivningen, hvor der blev spillet op af orkester og serveret både dette og hint. Ganske vist har rederiet 0-tolerance for alkohol på skibene, men det gælder ikke helt om bord på Esvagt Dokvej.

Annonce
 

Og – som Søfarts hjemmelskvinde Lise Terp beretter – er døren i øvrigt altid åben for dem af rederiets søfarende, der vender kajen i Esbjerg på vej til eller fra skibene derude. Hvis de altså ikke har set det nye flagskib indefra endnu.

Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.046|instance-web01