23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Søfart
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

CMP jubler over kåring som bedste krydstogthavn

PRISVINDER: CMP blev for nylig kåret som "Årets Krydstogtshavn 2014".
Copenhagen Malmö Port(CMP) kan tillade sig at løfte hænderne over hovedet i begejstring. For nylig modtog de nemlig titlen som "Årets Krydstogtshavn 2014" på Seatradekonferencen i Barcelona. CMP vandt titlen i tæt konkurrence med blandt andre havnene i Istanbul og Tallinn, lyder det i en pressemeddelelse.
 
"Jeg er rigtig glad for den her pris. Det er endnu et bevis på, at vores indsats for at tiltrække og fastholde krydstogtturismen er lykkedes, og at vi fortsætter i den rigtige retning," siger Arnt Møller Pedersern, COO Cruise & Ferries i CMP.
 
CMP har haft en travl sæson, og København og Malmø har haft besøg af rigtig mange krydstogtpassagerer. Det samlede antal besøgende i denne sæson forventes at blive på godt 780.000 passagerer og 230.000 besætningsmedlemmer fordelt på 324 anløb.
 
Læs også:
BREAKING
{{ article.headline }}
0.097|instance-web01