MESSE C i Fredericia danner rammen, når Danmark næste år får sin første samlede fagmesse for den del af offshore-branchen, der arbejder med drift og vedligehold af borerigge, produktionsplatforme og hav-vindmøller.
Fagmessen O&M Offshore Expo 2015, der gennemføres den 2. og 3. juni 2015, dækker blandt andet områder, som til daglig benævnes O&M, E&P og HSSE&Q.
Annonce"Offshoresektoren er i solid vækst, blandt andet takket være den intensiverede olieefterforskning og de markante udbygningsplaner for havvindmøller. Derfor ser vi store perspektiver i at etablere O&M Offshore Expo, der er et professionelt forum, hvor sektorens leverandører, samarbejdspartnere og rådgivere kan mødes," forklarer Peter Sunesen, projektleder i MESSE C Fredericia.
AnnonceMessen tager først og fremmest afsæt i olie-/gas-industrien. Men ifølge projektlederen er det naturligt at koble både olie/gas og vind/bølge sektorerne sammen på én fagmesse.
"Der er en betydelig fællesinteresse de to områder imellem. Og i disse tider, hvor offshore-sektoren er fokuseret på ”cost reduction”, handler det i høj grad også om at bruge sin tid rigtigt. O&M Offshore Expo giver sektorens indkøbere og beslutningstagere et koncentreret forum, og messen kan være med til at skabe synergi og fælles innovative løsninger for begge forretningsområder," påpeger Peter Sunesen.
Annonce
Kilde:
Messe Fredericia