23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Søfart
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Norden sælger MR-tankskib

SKIBSSALG: Norden varsler større fokus på udskiftning i flåden efter aktuelt salg af 40.000-tonneren Nord Fast.
Regnskabsaktuelle Norden har sidst i tredje kvartal afhændet MR produkt- og kemikalietankskibet Nord Fast - et af rederiets 20 ejede tankskibe.



”Vi har i slutningen af tredje kvartal solgt handysize produktankskibet Nord Fast fra 2008. Salget har givet en negativ indvirkning på driftsresultatet på grund af en afskrivning på skibet, som blev taget i tredje kvartal,” oplyser executive vice president Martin Badsted til Søfart.



Han ønsker ikke at kommentere på salgsprisen eller på identiteten af køberen, men forklarer om baggrunden for salget:



Øget fokus på udskiftning i flåden



”Salget er sket som en del af de almindelige ændringer i flådeporteføljen. Fremover vil man se Norden blive mere aktive omkring køb og salg, og vi vil skifte skibe ud, hvis vi kan se nogle, som passer bedre i vores flåde,” forklarer Martin Badsted.



Mens Norden gennem sidste halvdel af 2012 og første halvdel af 2013 solgte otte skibe fra tank- og tørlast-divisionerne, har der siden været en periode med lav skibssalgsaktivitet i rederiet. På købssiden er der dog i det seneste år tilgået to ejede ECO-nybygninger i tank.



Norden købte Nord Fast og søsterskibet Nord Farer, der begge i forvejen var inde på t/c, tilbage i sommeren 2010 fra italienske Fratelli d´Amato. De to to år gamle 40.000 t.dv. store skibe blev dengang overtaget an bloc for 52 mio. dollars til fortsat beskæftigelse i Norient Product Pool.



Nord Fast er bygget ved SLS Shipbuilding i Sydkorea og har siden 2010 sejlet under Singapore-flag.



Læs også:

BREAKING
{{ article.headline }}
0.141