I denne weekend runder en kendtmand (mildt sagt) blandt danske maritime sælgere 65 år. Han forlod faktisk det store cirkus for tre år siden, men mellemtiden har sammen med ligesindede været brugt på en superb senioride. Og nu er John Worsøe så klar til at prøve en tur i manegen igen.
Da John Worsøe rundede de 62 og fik tilbudt en efterlønsappelsin i turbanen, slog han til. Kvittede jobbet som salgschef hos Johnson Controls (Mr. Refcon) og de på det tidspunkt mellem 80 og 110 rejsedage om året for at prøve seniorlivet af. Det blev f.eks. til lidt genopfriskning af en gammel dansedrøm, men det var i sidste ende det gamle netværk, der trak mest. Og via effektiv sparring med blandt andre Danish Marine Groups tidligere konsulent Kurt Feldtfos så seniornetværket under samme forening dagens lys.
”Og i øvrigt stor cadeau til Kurt fra min beskedne formandsstol. Han er således stadigt blæksprutten, der holder sammen på tingene på det praktiske plan. Men det er og bliver jo medlemmerne, et sådant netværk skal leve og udvikle sig fra. Og det er sket med stort drive. Da hele ideen med seniornetværket jo har været at blande et socialt netværk sammen med et professionelt, er vi nu ”vokset” så meget, at vi er helt officielt med i Eksportforeningens struktur under det nye navn Danish Senior Consult,” forklarer John Worsøe.
”Det med det professionelle skal tages med et gran salt, eftersom vi ikke er på banen for at score kassen, men for at tilbyde hjælp med coaching, kontaktskabelse, ideudvikling osv. til enten firmaer eller enkelte personer i branchen. Og det er helt op til de enkelte, hvor meget tid og kraft, man vil bruge på en ”sag”, men det hænder da, at vi har kunnet modtage en lille check til fællesskassen som tak for god bistand. Men det er indsatsen og lysten, der skal bære lønnen i sig selv.
Hele foreningen skal med
Ideen med at kalde netværket Danish Senior Consult og udelade f.eks. ordet ”Marine” skal man også bide mærke i. Det indikerer nemlig, at netværket fremadrettet gerne vil brede sig over Eksportforeningens øvrige konsulentområder – fra Offshore over Health Tech til Mining m.v. Og med meget god grund, bedyrer John Worsøe.
”Der er enorm værdi i at mødes på tværs i denne her slags sammenhænge, og hvorfor skulle et specielt netværk som vores ikke kunne drage nytte af input fra en tidligere aktør i hospitalsudstyrsbranchen. Eller måske bare lære en ny vittighed. Pointen er at få spredt budskabet i grupperne og få fat i potentielle seniorer. Og i øvrigt hurtigst muligt, viser erfaringen. Når en ”forhenværende” først at sætte sig for mageligt i golfbilen, så sidder han for hurtigt fast.”
For John Worsøes egen del er der ikke noget, der sidder fast. Nu hvor han runder 65-året, er han klar til selv at gå aktivt tilbage i sporet. Dog i mindre omfang end før, og i en helt anden boldgade end marineelektronik. Det gælder et agentursamarbejde med norske Delitek, der gør i miljørigtig affaldshåndtering til søs. En meget vigtig pointe for John Worsøe. Som han selv siger: ”Jeg skal tro på det, jeg sælger. Og det gør jeg. Både når det gælder grå eksperter og grønne affaldssystemer.”
FAKTA:
John Worsøe 65 år (søndag 11. januar)
Uddannent maskinmester
Tidligere arbejdet for bl.a.
Rederiet Blæsbjerg
Lanng & Stelman
Sabroe
York Refrigeration
Johnson Controls