23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Søfart
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

DFDS-skibet 'Lysblink Seaways' trukket fri efter grundstødning i Skotland

GRUNDSTØDNING: Det lykkedes torsdag aften at trække 'Lysblink Seaways' fri af grunden. Palleskibet ligger nu for anker, mens der foretages flere undersøgelser.
Ved 24-tiden lokal tid torsdag aften lykkedes det at få det grundstødte dansk-ejede palleskib 'Lysblink Seaways' fri af grunden ved Kilchoan i Skotland.

Skibet er nu opankret ud for stedet, hvor grundstødning fandt sted natten til onsdag. Det oplyser de britiske søfartsmyndigheder Maritime and Coastguard Agency i dag fredag.

Maritime and Coastguard Agency oplyser endvidere, at der i dag fredag morgen pågår yderligere surveys af 'Lysblink Seaways's skader af det bjærgningsteam, med repræsentanter fra Svitzer og Smit, der i går ankom til stedet.

Minimalt olieudslip

'Lysblink Seaways' er på 7.500 t.dv. og ejes af DFDS. Vice president communication hos DFDS, Gert Jacobsen, oplyste tidligere på ugen til Søfart, at skibet var undervejs fra Belfast til Skogh i Norge med en last på 50 tons papir, da grundstødningen skete.

De britiske søfartsmyndigheder oplyste torsdag, at der kun var sket en minimal olieforurening ved skibet som følge af den læk, der var opstået i stævnen omkring bulben.

'Lysblink Seaways' har fortsat sin besætning på ni mand om bord. Det skete ingen personskade ved grundstødningen.

Læs også:
BREAKING
{{ article.headline }}
0.078|instance-web03