Tørlastrederiet J. Lauritzen kommer ud af endnu et regnskabsår med stort minus på bundlinjen. Nedskrivninger og hensættelser på 119 mio. dollars hiver den sidste sorte farve ud af resultatet, skabt af mindre plus på driftsresultatet for 2014.
Driftsresultatet gav et plus på 15 mio. dollars for året, mod syv mio. dollars for 2013. Tilføjes de markante nedskrivninger, ender periodens resultat efter skat på 165 mio. dollars i minus, mod 284 mio. dollars i minus i 2013. Resultatet var som forventet, men utilfredsstillende, og en økonomisk afspejling af et meget vanskeligt år, skriver J. Lauritzen i regnskabsmeddelelse.
”Primo 2014 var der en spirende optimisme i forventningerne til udviklingen i såvel den globale økonomi som shippingmarkederne, herunder især tørlastmarkedet. Realiteterne er imidlertid, at denne optimisme var uberettiget, og 2014 blev betydeligt vanskeligere og mere krævende end oprindeligt forventet,” siger administrerende direktør Jan Kastrup-Nielsen.
Optimismen dybt begravet
2014 blev ikke blot præget af vanskelige vilkår på tørlastmarkedet, men også en række strategiske tilpasninger og finansielle forhold. Overdragelsen af aktiviteterne inden for produkttank og shuttletank til nye ejere, samt finansiering af nybygningsprogrammet og en refinansiering af bankaftaler bliver fremhævet i regnskabet som væsentlige forhold for året.
Enhver tilbageværende optimisme i J. Lauritzen for 2015 er dybt begravet, og i vurderingen af 2015 bliver der ikke lagt op til nogen som helst optimisme.
”Vi er ikke i tvivl om, at vi står over for et 2015, hvor der ikke findes nogen velfunderet grund til at tro, at vore markeder vil blive væsentligt forbedret. Indtjeningen fra vore gastankskibe vil fortsat være påvirket af svag global økonomisk vækst, tørlast lider af et alvorligt overudbud af tonnage, og offshoreaktiviteterne hæmmes af de lave oliepriser,” skriver rederiet i regnskabsmeddelelsen.
Sandsynlighed for et energidrevet opsving er meget lille
Og selvom de lavere energipriser, skabt af en halveret oliepris over de sidste seks måneder, vil kunne bidrage til et opsving, når husholdninger verden over mærker den forstærkede købekraft og begynder at øge forbruget, skal heller ikke det tolkes som et realistisk lyspunkt.
”Sandsynligheden for, at dette får en indvirkning på kort sigt, er meget lille, og det er vor forventning, at alle tre forretningsområder vil få et år med hårdt arbejde og ringe økonomisk belønning,” skriver J. Lauritzen.
Driftsresultatet, EBITDA, for 2015 forventes at ligge i intervallet mellem minus 20 mio. dollars og plus 30 mio. dollars, mod et plus på 15 mio. dollars i 2014. Resultatet efter skat forventes at ligge på et minus mellem 20 og 70 mio. dollars.
Lauritzens optimisme skudt ned. 2014 var betydeligt vanskeligere end forudset
REGNSKAB: Den spirende optimisme i midten af 2014 var helt uberettiget, siger J. Lauritzens CEO om det regnskab, der viser en milliard kroner i underskud.
Annonce