23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Søfart
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Fremtiden er tvivlsom for maritime olieaktiviteter i Arktis

OFFSHORE: En lav oliepris, skiftende politiske vinde og tvivl om fremtidig efterspørgsel er med til at så tvivl om potentialet i det arktiske olieeventyr, der udleves med dalende entusiasme.

Olieprisen er halveret på seks måneder. Vestens sanktioner har sat efterforskning af olie og gas i det russisk arktiske territorium på hold. Og skotske Cairns, der som de eneste – og uden held – har foretaget prøveboringer efter olie vest for Grønland, har lukket deres kontor i Nuuk.

Udsigterne kunne være bedre for et arktisk olieeventyr, som potentielt kan betyde masser af arbejde for isklassede skibe. Det hele afhænger af, om olieselskaberne i et ufavorabelt marked vil iværksætte de planer, der utvivlsomt ligger og venter i skufferne hos Viking Supply Ships, Maersk Supply Service og de udenlandske konkurrenter på Arktis.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.191|instance-web01