23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Søfart
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Oplagte 'Maersk Venturer' henter kort australsk borekontrakt i Filippinerne

OFFSHORE: Det australske olie- og gasselskab Otto Energy har sikret sig Maersk Drillings ledige boreskib til 23 dages boreopgave i juli og august 2015.
Olie og gasindustrien er ikke gået helt i stå trods de markante fald i olieprisen over det seneste år. Det er den seneste kontrakt til Maersk Drillings boreskib fra 2015 'Maersk Venturer' et bevis på, og det er samtidig glædeligt for besætningen på skibet, som nu igen skal på arbejde efter en kortere oplægning.

”Vi er glade for, at 'Maersk Venturer' har fået endnu en kontrakt, denne gang med Otto Energy, og fortsætter med at arbejde, specielt med de udfordringer, som vi ser i markedet,” siger Maersk Drillings administrerende direktør, Claus Hemmingsen, i en kommentar til Søfart.

Læs også: Maersk Drilling ser billig olie føre til opkøb af nødlidende selskaber

Ifølge informationer fra Otto Energy er vinduet for mobiliseringen af boreskibet til en position på feltet Hawkeye 1 ud for Filippinerne sat til mellem den 17. juli og 15. august 2015, og selve boreoperationen forventer det australske Otto Energy vil tage omkring 23 dage fra boreskibets ankomst til afgang.

Boreoperationen koster 30 mio. dollars

De totale omkostninger til operationen forventer man vil være mellem 30 og 35 mio. dollars. I pressemeddelelsen fra Otto Energy skriver selskabet:

“'Maersk Venturer' er et af de mest moderne og avancerede boreskibe i verden, og Otto er glade for at have sikret sig den kapacitet til at bore Hawkeye 1-efterforskningsbrønden.”

Kontraktudmeldingen fra Otto Energy kommer i et marked, hvor der er langt mellem selv de korte kontrakter og endnu længere mellem de helt lange kontrakter, som Maersk Drilling har seks af sine syv nyleverede boreskibe og jackup-enheder afsat på.

Af rederiets flådeliste fremgår det også, at med 'Maersk Venturer' på kontrakt er 'Maersk Endurer' fra 1984 og 'Maersk Resilient' fra 2008 stadig ledige på markedet. 'Maersk Resilient' er såkaldt hotstacked oplagt i en skotsk fjord, mens 'Maersk Endurer' venter på arbejde ud for Angola på den afrikanske vestkyst.

Læs også: Svagt marked sender Mærsk-ankerskibe og borerig til varslet oplægning

'Maersk Venturer' var oplagt i Bruneibugten

Før kontrakten med Otto Energy var 'Maersk Venturer', leveret i slutningen af 2014 fra Samsung-værftet i Korea, kortvarigt oplagt efter udløb af en kontrakt i Malaysia for franske Total.

Læs også:Mærsk-boreskib står ledigt efter droppet option  

Boreskibet lå derefter på en fast position i Bruneibugten på den østlige side af Borneo i Sydøstasien, hvor skibets besætning holdt skibet smurt og operationelt kørende, så det hele tiden var klar til nye opgaver. Den opgave er nu kommet i Filippinerne.

Maersk Drilling har 15 jackup rigge, fire semisubmersibles samt fire nye boreskibe i flåden. Derudover afventer rederiet endnu en jackup borerig til levering i 2016.
BREAKING
{{ article.headline }}
0.159|instance-web01