23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Søfart
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Mærsk ser stor fragtvækst i Østafrika

Fragtvolumen til og fra Østafrika vil sandsynligvis vokse med op til 10 procent i 2015 som følge af økonomisk og politisk stabilitet samt forbedret effektivitet i regionens største havne. Sådan lyder meldingen fra Mærsk over for nyhedsbureauet Bloomberg.

 

“Vi ser i dag 24 flytninger per time på containerterminalen i Mombasa, som har potentiale til at fordoble effektiviteten gennem investeringer i anlæg, bedre it og træning,” siger Mærsk-regionschef Steve Felder og tilføjer: ”Produktiviteten i den private terminal i Dar Es Salaam er forbedret meget over det sidste år til 33 flytninger per time.”



Maersk Line transporterede i 2014 380.000 TEU ind og ud af regionen og sidder ifølge rederiets egne vurderinger på 35 procent af containerfragtmarkedet.

 

Kilde: Bloomberg

BREAKING
{{ article.headline }}
0.088