23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Søfart
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

UPDATE: Freak-storm truer skibsfarten over Stillehavet

HAVVEJR: Superstormen i Stillehavet tager til i styrke med forventede vindstyrker på op til 90 knob og middelbølger på 18 meters højde.
Annonce

Det voldsomt udviklende lavtryk i Stillehavet ser ud til at kunne udvikle sig til en endnu mere faretruende og usædvanligt ”arbejdende” orkan, end først annonceret. Nu sandsynliggør meteorologerne, at den vil nå vindstyrker på op over de 90 knob, og at de værste middelbølger kommer op på 18 meters højde.

Annonce

Stormen så i starten ud til at ville kulminere i løbet af den 14. og 15. januar med barometermålinger ned til mellem 958 og 949 millibar. Men seneste meldinger viser, at barometeret kan nå ned til en dybde af 948 mB (meget lavt lavtryk. Red.). Kulminationen af stormen skulle finde sted i løbet af igangværende døgn.
Annonce
 

Orkanen bevæger sig p.t. over det centrale Stillehav, og de ekstreme bølgehøjder vil kunne "opleves" live i en afstand af 240 sømil fra centeret i retning vest og syd for samme, hvor vindstyrken bliver hårdest. Dertil kommer, at meteorologerne ikke afviser, at vind og sø vil kunne tage til.

Annonce
 
Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|instance-web04