23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Søfart
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Nye skibe til Hurtigruten fra norsk værft allerede fra 2018

Rolls-Royce Marine og en kendt yachtdesigner bag ny generation af skibe til Hurtigruten. Letter-of-intent med Kleven-værft indgået i dag.
Den verdenskendte passager- og fragtrute langs Norges vestkyst får med stor sandsynlighed to store nybygninger i perioden 2018 til 2019. Det står klart, efter at Hurtigruten i dag har indgået letter-of-intent med det norske værft Kleven.

Intensionsaftalen indeholder optioner på yderligere to søsterskibe i serien. Værdien af hvert skib rapporteres i omegnen af en mia. norske kroner. Ifølge Hurtigruten er skibene designet til at kunne flekse mellem den norske kysttrafik og ekspeditionskrydstogter i arktiske havområder.

Det er norske Rolls-Royce Marine i samarbejde med den kendte yachtdesignvirksomhed Espen Øino, som har designet den kommende nye generation af Hurtigrute-skibe. Hvert skib får en kapacitet på 600 passagerer i 300 kahytter. Længden overalt bliver 140 meter, mens bredden bliver 23 meter.

Kilde: DN, Nord24.no m.fl.
BREAKING
{{ article.headline }}
0.094|instance-web02