23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Søfart
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

USA har sendt flådestyrke mod Mellemøsten

Ifølge Donald Trump har USA sendt en flådestyrke mod Iran for at overvåge situationen
Annonce

Den amerikanske præsident Donald Trump sagde torsdag, at USA har sendt en større flådeenhed af sted med kurs mod Iran.

Vi holder øje med Iran. Som I ved, har vi mange skibe på vej i den retning, bare for en sikkerheds skyld. Vi har en stor styrke på vej mod Iran, sagde Donald Trump til pressen om bord på Air Force One på vej hjem fra World Economic Forum i Davos.

Annonce

Ifølge amerikanske medier er hangarskibet USS ’Abraham Lincoln’ i den seneste uge blevet sendt fra øvelser i Det Sydkinesiske Hav til Mellemøsten.

Det atomdrevne hangarskib transporterer normalt flere tusinde soldater og et større antal kampfly og ledsages af en række krigsskibe. USA har indtil videre ikke officielt bekræftet, at hangarskibet er på vej mod Mellemøsten.

Annonce

Donald Trump trak i sidste uge i land efter trusler om militære angreb på Iran som reaktion på præstestyrets hårde nedkæmpelse af landsdækkende protester. Det skete, efter at Iran ifølge Det Hvide Hus indstillede planlagte henrettelser af tilbageholdte demonstranter.

Annonce

Iranske myndigheder oplyste onsdag, at 3.117 mennesker er blevet dræbt i forbindelse med protesterne siden slutningen af december. Menneskerettighedsgrupper vurderer, at dødstallet kan være højere.

Donald Trump har gentagne gange ladet muligheden for nye militære aktioner mod Iran stå åben. USA har dog foreløbig ikke iværksat yderligere tiltag.

Annonce

/ritzau/AFP

Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|