Cadelers bestyrelsesformand siden 2021 Andreas Sohmen-Pao har øget sin ejerandel af Cadeler to gange tidligere i år.
Sidst i november købte han over to dage aktier, så han nu råder over 96,2 millioner aktier svarende til 27,44 procent af det danske havvindrederi.
Ifølge en indberetning til de amerikanske finansmyndigheder har formanden købt op i rederiselskabet via sit personlige investeringsselskab, BW Altor. Ud over formandsposten i Cadeler er Andreas Sohmen-Pao formand for BW Group, som er hovedaktionær i blandt andet Hafnia, BW LPG, BW Offshore og BW Energy.
Cadeler leverede i tredje kvartal 2025 et EBITDA-resultat på 109 mio. euro af en omsætning på 154 mio. euro og et resultat efter skat på 64,6 mio. euro. Flådens udnyttelsesgrad lå i perioden på 92 procent drevet af otte operative skibe.
For årets første ni måneder var resultatet på 232 mio. euro ud af en omsætning på 453 mio. euro.
Selskabet er gået fra fem til ti installationsskibe og forventer at have tolv skibe i midten af 2027. Ordrebogen på 2,9 mia. euro omfatter havvindprojekter i Nordsøen og Østersøen, foruden fire kontrakter i Taiwan og tre kontrakter i USA, heriblandt Ørsteds havvindpark Revolution Wind.