I slusen ved Kielkanalen ligger fragtskibet Scanlark helt stille, efter det er blevet tilbageholdt af politiet i Slesvig-Holsten under mistanke for at være flydende kommandocentral for spiondroner.
Tyske medier beretter, at skibet har russiske forbindelser og angiveligt har sendt droner i luften for at spionere på kritisk maritim infrastruktur i Tyskland.
AnnoncePolitiet mener, at spionagen har fundet sted den 26. august, mens skibet lå for anker ude for Kielerkanalen.
Samme dag sejlede Scanlark gennem Danmark og forbi både Flådestation Korsør og Storebæltsbroen. Det viser data fra MarineTraffic, som det undersøgende medie Danwatch har gennemgået.
Scanlark sejlede videre fra Danmark til Göteborg Havn, hvor det kastede anker et stykke væk fra land – ligesom ved Kielerkanalen – inden det til sidst fortsatte mod Rotterdam, hvor det ankom 2. september.
AnnonceDet sejlede igen ind i Kielerkanalen den 7. september og blev her standset og ransaget af tysk politi samme dag.
Den tyske delstatsminister for Slesvig-Holsten, Sabine Sütterlin-Waack fra CDU, udtaler ifølge Der Spiegel:
”Inspektionen af et mistænkeligt fragtskib i den tyske Østersøregion er et stærkt signal og understreger vores retsstats evne til at handle”.
AnnonceHun forklarer endvidere, at Scanlark har fået rejseforbud, og at besætningen ikke må forlade skibet.
Før politiet slog til mod Scanlark, lukkede de for adgangen til et webcam i Kielerkanalen, ligesom en politibåd i længere tid observerede skibet. Det skriver Der Spiegel. Ifølge mediet er politidykkere nu i gang med at undersøge Scanlark nærmere.
Der har i længere tid været meldinger om droner, der spionerer på kritisk infrastruktur i de europæiske NATO-lande. Helt tilbage i januar meldte tysk politi, at mistænkelige droner blev observeret ved en lang række militærbaser og større industrihavneanlæg.
AnnonceDet tilbageholdte skib Scanlark er et 40 år gammelt fragtskib med flag i Saint Vincent og Grenadinerne og er på papiret ejet af et selskab i Estland. Ifølge tyske Bild er der ubekræftede meldinger om, at Scanlarks besætning er russisk.
Annonce