23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Søfart
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

DSV topchef melder ud: Tusindvis af job skæres fra

Op mod 13.000 ansatte kan blive berørt, når DSV effektiviserer efter det store Schenker-opkøb

DSV har lagt sig i selen for hurtigt at integrere tyske DB Schenker, som blev opkøbt i april for 106 mia. kr. Forventningen er, at op mod 13.000 ansatte kan blive berørt af tilpasninger.

Det skriver Børsen.

– Typisk i sådan nogle transaktioner er det 6-8 pct. af den fælles arbejdsstyrke, som ikke er der. Det er nok også noget lignende, vi ser i den her transaktion, sagde adm. direktør Jens Lund fra scenen til Dansk Erhvervs årsmøde ifølge Børsen.

DSV har omkring 160.000 ansatte efter DB Schenker-opkøbet. 6-8 pct. af det svarer til knap 10.000-13.000.

Effektiviseringerne sker primært ved at fjerne dobbeltfunktioner, hvor de to selskaber overlapper i geografi, funktion og systemer, således at forretningen ifølge Jens Lund bliver væsentligt mere strømlinet.

Da DSV den 31. juli fremlagde halvårsregnskab, rapporterede virksomheden om en stærk begyndelse på integrationen af Schenker, der blev endeligt overtaget 30. april 2025.

Dengang fortalte DSV, at integrationen af Schenker var i gang “med stærk fart”, og at mere end 500 ledere allerede i maj var blevet udnævnt til den nye globale ledelsesstruktur.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.062