Den maritime servicevirksomhed Erria udvider med et opkøb af den danske maritime konsulentvirksomhed Nordic Marine Partner ApS (NMP).
Det fremgår af en pressemeddelelse fra selskabet fredag.
I meddelelsen fortæller Erria, at opkøbet er en del af en offensiv vækststrategi og skal styrke koncernens maritime forretning og indtjening på hjemmemarkedet.
NMP, der har hovedsæde i Hellerup, bistår rederier med såkaldte "Manage the Manager"-opgaver. Det inkluderer overvågning af samarbejdet med eksterne skibsforvaltere, analyser af teknisk og økonomisk performance, audits og sikring af compliance med maritime standarder. Det er en voksende forretning, fortæller direktør i Erria, Henrik N. Andersen, i pressemeddelelsen
– Rederierne koncentrerer sig i stigende grad om deres kerneforretning og indtjening – ikke den daglige drift – og derfor er 'Manage the Manager'-services i hastig vækst.
Erria beskæftiger sig med shipping, offshore-aktiviteter, logistik og handel, og hjælper både danske og internationale kunder, der outsourcer deres maritime operationer.
Direktør i NMP, Henrik Christensen, fortsætter i sin nuværende rolle, og det samme gør resten af virksomheden, der fortsætter i sin nuværende form som et selvstændigt datterselskab under Erria-koncernen.