23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Søfart
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Skibsfører dømt for indberetningsfejl efter kajpåsejlinger

Dommeren i Svendborg gav strafrabat i en sag om en skibsførers ukorrekte indberetninger af to kajpåsejlinger tilbage i 2022

En 59-årig skibsfører på færgen Ærøxpressen er blevet kendt skyldig i to brud på Naturstyrelsens bekendtgørelse nr. 874, fordi hun tilbage ikke straks indberettede kajpåsejlinger til Den Værnsfælles Forsvarskommando. 

Det skriver Fyens Stiftstidende

Sagen omfattede påsejlinger af kajer i Marstal og Rudkøbing henholdsvis den 18. og 30. juni 2022. 

Indberettede straks til rederiet

Ifølge retsbogen indberettede skibsføreren hændelserne til Ærøxpressens ledelse få minutter efter hvert sammenstød, som selskabets interne procedurer foreskriver. 

- Jeg har aldrig været i tvivl om, at det var den korrekte måde at gøre det på, udtaler skibsføreren til TV 2 Fyn.

Færgeselskabet rapporterede derefter påsejlingerne videre – men til Søfartsstyrelsen i stedet for Forsvarskommandoen, sådan som reglerne kræver. 

I udmålingen af bødestraffen tog Retten i Svendborg hensyn til den lange sagsbehandlingstid og udmålte en væsentligt lavere bøde end anklagemyndigheden havde krævet. 

Skibsføreren slap med en samlet bøde på 2.500 kr. samt sagsomkostninger, hvor anklageren havde krævet 20.000 kr. 

BREAKING
{{ article.headline }}
0.094|instance-web03