Regeringen prioriterer kampkraft over dansk skibsbyggeri

Regeringen lægger vægt på hastighed og kampkraft, når nye krigsskibe skal anskaffes til det danske forsvar - også selvom det betyder, at produktionen potentielt placeres uden for landets grænser.
Det skriver Altinget.
Statsminister Mette Frederiksen (S) understreger, at det nuværende sikkerhedspolitiske klima - særligt den russiske trussel - kræver hurtige og effektive kapacitetsløft. Derfor ønsker regeringen ikke at binde sig til dansk produktion, hvis det betyder væsentlige forsinkelser. Dermed står hun i kontrast til stemmer som Danmarksdemokraternes Lise Bech, der gerne ser krigsskibe bygget i Danmark, selv med en vis forsinkelse.
- Her og nu er det kampkraften før noget andet på grund af den russiske trussel, siger statsminister Mette Frederiksen til Altinget .
Statsministeren peger dog på, at der på sigt er håb for dansk skibsproduktion, især i takt med oprustning på mellemlang og lang sigt. Flådeplanen indeholder bl.a. ambitioner om, at visse fartøjer til Hjemmeværnet og havmiljøberedskab skal bygges i Danmark. Men de store luftforsvarsfregatter kan meget vel ende som import. Produktionen skal baseres på analyser og tilpasses hemmeligholdte NATO-styrkemål.
Statsministeren balancerer dermed ønsket om at skabe danske arbejdspladser med behovet for hurtig leverance og troværdige leverandører.