23948sdkhjf

Børsen: Kapitalfond vil sælge færgekoncern med Molslinjen

Kapitalfonden EQT gør klar til at sælge Nordic Ferry Infrastructure med bl.a. Molslinjen, skriver Børsen - Kilder vurderer, at salget kan indbringe EQT mellem 15 og 20 mia. kr

Den nordiske kapitalfond EQT forbereder i al fortrolighed et milliard­salg af Nordic Ferry Infrastructure (NFI), moderselskabet bag Molslinjen. 

Det skriver Børsen. Avisen erfarer, at EQT har hyret Deutsche Bank som rådgiver i processen, der ventes at føre til en af de største handler i den danske transportsektor i årevis.

Flere kilder vurderer ifølge Børsen, at færgehandlen kan indbringe EQT over 15 mia. kr. og måske helt op til 20 mia. kr.

Direkte adspurgt ønsker hverken EQT eller NFI’s formand, tidligere DFDS-topchef Niels Smedegaard at kommentere sagen. 

Molslinjen selv har heller ingen kommentarer, da sagen er et ejeranliggende, siger  kommunikationschef Jesper Maackhan til TV2 Østjylland.

Men i selskabets seneste regnskab fra tidligere i maj 2025 fastslog ledelsen, at NFI er klar til yderligere organisk vækst og opkøb med henvisning til selskabets stærke tilstedeværelse i Skandinavien og store fokus på effektivisering.

- Vi er i en position, hvor vi virkelig er stærkere sammen, skrev Carsten Jensen og pegede på betydelige synergier i koncernen.

Salgsplanerne kommer på et tidspunkt, hvor EQT kan realisere en betragtelig gevinst – præcis som Polaris gjorde, da den solgte Molslinjen i 2020 og beskrev investeringen som en af de bedste i fondens historie.

Siden EQT i 2020 overtog Molslinjen fra Polaris og milliardæren Henrik Lind, har kapitalfonden med opkøb skabt en nordisk færgegigant med 57 færgeruter og omkring 3.200 ansatte.

Efter Molslinjen blev norske Torghatten tilføjet porteføljen, og siden fulgte svenske Forsea, der står bag færgeforbindelsen mellem Helsingør og Helsingborg. Færgeselskaberne er siden blevet samlet under NFI, der har hovedsæde i Oslo og ledes af Molslinjens tidligere direktør Carsten Jensen.

Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.071