Demonstranter er trængt ind i Mærsk Tankers
Mærsk Tankers har fået uønsket besøg af cirka 50 demonstrerende klimaaktivister fra Den Grønne Ungdomsbevægelse.
Det skriver TV2.
Københavns Politi er til stede ved aktionen og har bedt aktivister om at forlade matriklen. Blandt demonstranterne er den kendte svenske klimafortaler Greta Thunberg - det viser videoer fra Den Grønne Ungdomsbevægelses Instagram-profil.
Vi er til stede på Holmbladsgade, hvor en del demonstranter er dukket op på en erhvervsadresse. Vi er i dialog med demonstranterne, som er inde på adressen. De er blevet anmodet om at forlade stedet frivilligt efter aftale med ejeren af bygningen #politidk
— Københavns Politi (@KobenhavnPoliti) May 13, 2025
Demonstrationen har ifølge ungdomsbevægelsen til formål at sætte fokus på Mærsks involvering i klimakrisen og den humanitære krise i Gaza. Aktivisterne bliver i skrivende stund båret ud af bygningen af politiet.