23948sdkhjf

Stopper efter 25 år i ø-rederi

Han har netop rundet 25 år i bestyrelsen. Nu takker han af

Efter 25 år er det slut.

Peter Berndt forlader Samsø Liniens bestyrelse efter netop at have rundet 25 år som bestyrelsesmedlem.

Det oplyser Samsø Linien til Søfart. 

- I bestyrelserne vil Peter Berndts store viden om det maritime, hans ligefremme ærlige væremåde og gode humør blive savnet, lød det fra bestyrelsesformand John Steen Mikkelsen på rederiets generalforsamling, hvor der blev sagt farvel og tak til Peter Berndt. 

Ifølge CVR-registeret var Peter Berndt rederiets direktør fra 2010 til 2012 og derefter bestyrelsesformand fra 2016 til 2018, hvor han frivilligt forlod posten til fordel for en rolle som menigt medlem. 

Den nye formand blev John Steen Mikkelsen, der stadig sidder for rederiets bordende.

Bestyrelsen i Samsø Linien A/S

  • John Steen Mikkelsen (formand)
  • Jan Fritz Hansen
  • Kaia Berthelsen
  • Søren Morbitzer Christoffersen
  • Christian Benedictsen-Nislev (erstatter Peter Berndt)

Peter Berndt er 87 år og har ifølge Altinget tidligere været bemandingschef i DFDS, administrationschef for B&W Skibsværft, personaledirektør DSB Rederi samt direktør for Scandlines.

Han er født i Kiel i 1937 og uddannet skibsfører i 1963.

Samsø Linien drev en gang færgefarten mellem Samsø og Jylland, men blev fravalgt af Samsø Kommune som operatør til fordel for et andet færgeselskab.

I mange år drev rederiet færgefart mellem Spodsbjerg og Taars med færgen 'Lolland', som Molslinjen i form af Langelandslinjen chartrede og senere overtog. 

Samsø Linien har siden 2021 været indehaver af rederiet Hundested - Rørvig Færgefart A/S. Desuden har Samsø Linien andre aktiver i form af fast ejendom.

Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.125