23948sdkhjf

DFDS løser Molslinjens færge-kabale

Molslinjen har søgt hjælp hos DFDS, mens 'Hammerhus' er på værft

Afløseren er fundet.

Det bliver en DFDS-færge, der skal spille rollen som erstatning for Bornholmslinjens faste fragt- og passagerfærge 'Hammershus', mens denne skal i sin lovpligtige dok.

Helt konkret har Molslinjen chartret 'M/S Patria Seaways' som afløser på ruten mellem Rønne og Køge i perioden fra den 8. til den 21 maj. 

En del af besætningen fra 'M/S Patria' går med ombord, mens der i passagerområder vil være kendte ansigter fra Bornholmslinjen, som også vil have folk på skibets bro og til at hjælpe med opgaven med at laste og losse færgen.

Dette betyder en længere lastetid end normalt med 'Hammershus', hvorfor færgen som ved tidligere dokninger vil afgå fra Rønne kl. 16:00, for at kunne opnå en længere lastetid i Køge og dermed rettidig ankomst i Rønne.

Dokperioden er planlagt til nu, hvor påsken er overstået og inden højsæsonen for alvor sætter ind.

Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.078