23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Søfart
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Mærsk overvejer skibsophugning i Egypten

Dansk rederigigant ser potentiale 'grøn ophugning' i Egypten
Annonce

Mærsk har underskrevet en hensigtserklæring i Egypten om at undersøge mulighederne for grøn skibsophugning i landet. 

Det skriver Splash

Dette sker som led i den egyptiske regerings bestræbelser på at blive mindre afhængig af importeret skrotmetal og fremme bæredygtige løsninger. 

Annonce

På den anden side ser Mærsk et potentiale for at etablere et mere miljøvenligt ophugningsværft, der kan bidrage til både den lokale økonomi og den globale indsats for at reducere miljøpåvirkningen fra skibsophugning. 

Annonce

Det planlagte ophugningsværft skal etableres i Damietta havn vest for Port Said ved Middelhavet og skal arbejde i overensstemmelse med den kommende Hong Kong-konvention om forbedrede forhold for skibsophugning. 

Annonce

Anlægget vil dække et areal på cirka 155.000 kvadratmeter og kunne håndtere skibe på op til 230 meters længde. 

Dette vil gøre det muligt for værftet at modtage og behandle en bred vifte af skibe, herunder store containerskibe og tankskibe.

Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|