23948sdkhjf

Pirater igen på færde i Guinea-bugten

Endnu et produkttankskib er bordet af formodede pirater i Guineabugten ud for Afrikas kyst

Denne gang er det gået ud over et godt 100 meter langt produkttankskib fra rederi i Singapore, fortæller Tradewinds, der citerer en alarm fra Maritime Domain Awareness for Trade — Gulf of Guinea (MDAT-GoG).

Ifølge den maritime nyhedstjeneste er der formentlig tale om 6.100-dwt 'Success 9', der er drevet af Fortune Ship Management i Singapore.

Tankskibet blev bordet kl. 14.00 mandag, mens det var cirka 309 sømil sydvest for Abidjan i Elfenbenskysten.

Hændelsen kommer kun godt tre uger efter det danskejede 'Monjasa Reformer' også blev bordet i Guineabugten, og seks medlemmer af besætningen stadig er i piraternes varetægt.

Pirater har forladt danskejet skib, men kidnapper flere søfolk

Ifølge det maritime sikkerhedsfirma EOS Risk Group viser det nye angreb, at piraterne er i stand til at operere langt fra land og formentlig udnytter, at en række tankskibe i bugten netop fungerer som flydende tankstation for andre skibe, og råder i den forbindelse til, at tankskibene udviser den størst mulige forsigtighed, når fremmede skibe nærmer sig.

Kommenter artiklen
Tip redaktionen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler
Udvalgte nyheder fra forsiden
Færøerne strammer begrænsninger for russiske fartøjer
Vattenfall klar til kabeludlægning: Håber på svag vind
Nedslidt færge får fem år mere
Havarikommission henlægger sag om Express 5's kajangreb
Ny topchef på vej til Gøteborg Havn
Wärtsiläs danske CEO: Vi er præcist der hvor vi gerne vil være
Andre Nordiske Medier

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.11