23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Søfart
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Del siden
Annonce

MARTEC dimitterer 57 nye skippere og skibsførere i Skagen

Fredag den 19. december ønskede uddannelseschef Jan Jacobsen og resten af MARTEC Skagen 57 dygtige og efterspurgte dimittender tillykke med deres nye uddannelse som henholdsvis kystskipper, sætteskipper, skibsfører og fiskeskipper af både 1. og 3. grad. Dimittenderne og deres kompetencer er så efterspurgte, at hele 26 af dimittenderne faktisk var afsted på job på dimissionsdagen.

Solen kiggede frem bag skyerne og vandet bølgede på Kuttervej, da der i dag blev der holdt dimission på MARTEC i Skagen (tidl. Skagen Skipperskole), hvor skolen fejrede afslutningen på uddannelsen for en stor gruppe nye maritime ledere. I alt 57 dimittender har i år afsluttet deres uddannelse, hvoraf 31 deltog i dimissionen i Skagen sammen med familie, venner, samarbejdspartnere og medarbejdere fra MARTEC.

Dimittenderne repræsenterer en bred vifte af maritime uddannelser:
34 kystskippere
11 sætteskippere
7 skibsførere
3 fiskeskippere af 3. grad
2 fiskeskippere af 1. grad

Flere af dimittenderne er allerede i arbejde, hvilket ifølge MARTEC er et tydeligt tegn på, at der fortsat er stor efterspørgsel efter veluddannede maritime kompetencer.

Fra dygtig sømand til ansvarlig leder
”Med eksamensbeviset i hånden følger ikke blot nye muligheder, men også et stort ansvar. Mange af dimittenderne træder nu ind i en rolle som daglig leder ombord med ansvar for både drift, sikkerhed og besætning. Det er netop denne overgang fra dygtig sømand til ansvarlig leder, vi har arbejdet målrettet med på MARTEC”, lød det i dimissionstalen fra uddannelseschef og afdelingsleder af MARTEC Skagen, Jan Jacobsen.

Stor anerkendelse fra erhvervslivet
Til dimissionen blev der delt flotte flidspræmier ud til de dimittenderne fra samarbejdspartnere. Herudover blev der holdt flotte taler af Dan Damgaard på vegne af Metal Maritime, fra Christian Mortensen på vegne af Esvagt, fra Jørgen Christian Jensen, der er tidligere forstander af Skagen Skipperskole og naturligvis fra de dimmitterende studerendes egen uddannelseschef i Skagen, Jan Jacobsen.

Skagen har en stærk maritim tradition, og hos MARTEC er man stolte af at kunne bidrage til, at nye generationer af skippere og skibsførere bliver uddannet i byen.

MARTEC
Hånbækvej 54
9900 Frederikshavn
Frederikshavn Kommune
Danmark
CVR nummer: DK70771128

Kontaktperson

LV
Lise Vejnø
Marketing- og Kommunikationschef
+45 61674566 lve@martec.dk
BREAKING
{{ article.headline }}
0.064|