23948sdkhjf
Del siden
Annonce

En gummiløsning der tydeligt viser fordelene ved sprøjtestøbning

I denne uge har vi bl.a. travlt med at fremstille af disse støbte gummiemner i silikone i vores sprøjtestøbningsafdeling – og hvorfor vi har valgt sprøjtestøbning, er der god grund til.

Gummiemnerne skal senere anvendes som vigtigt komponent til en elektrisk løftestol som benyttes i sundhedsindustrien, hvor den hjælper med at løfte og flytte personer med nedsat mobilitet.  

Det sætter store krav til gummiemnerne, og derfor har vi valgt sprøjtestøbning, da den fremstillingsmetode gør det muligt at fremstille gummiemnerne så de lever op til de høje krav.

Se flere billeder her

Med sprøjtestøbning kan vi fremstille med de laveste tolerancer, opnå højeste ensartethed, og hurtig produktion indenfor gummistøbning, også ved komplekse geometrier.

 

Du kan også se endnu flere løsninger indenfor gummi, plast og skum som vi har produceret gennem tiden lige her.

RG ROM GUMMI
Jupitervej 26-30
7620 Lemvig
Lemvig Kommune
Danmark
CVR nummer: DK76653313

Kontaktperson

RRG
RG ROM GUMMI
sales@romgummi.dk

Send til en kollega

0.063