Ny grøn flydebro til Haraldsted Sø i Ringsted
Ringsted får en ny træflydebro. Dette bliver den grønneste flydebro vi har leveret til dato. Den er lavet af lærketræ uden kemikalier, for at beskytte miljøet i søen Læs mere om projektet her:
Vi har fået en ordre på en træflydebro i lærk til Haraldsted Sø i Ringsted.
Træflydebro
Ringsted har levet en ordre på en træflydebro lavet af lærketræ. Den bliver 2,4m bred og 6,8m lang. Den kommer til at lægge i Haraldsted Sø.
Dette bliver den grønneste ordre på flydebroer vi nogensinde har haft. Den er nemlig 100% kemikalie fri, hvilket betyder at træet ikke har været udsat for kemikalier.
Læs mere om vores træflydebroer her
Pontech flydebro
Siden partnerskabet med Pontech kom til i november 2022, så har der været stor interesse i vores træflydebroer. Hvilket er fantastisk.
Pontech er specialiseret i udvikling og levering af flydebroer med høj kvalitet. Dette har gjort dem til et af Nordens største flydebro producenter.
I kan forvente at se flere og flere Pontech trælydebroer rundt i de danske havne, for 2023 er kun lige begyndt.
Læs mere om Pontech her.