23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Søfart
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

A2Sea-direktør: Vi får snart ny ejer

Om en måned eller halvanden er Dong og Siemens ikke længere A2Seas ejere. Det fortalte specialrederiets administrerende direktør Jens Frederik Hansen på en pressetur til England. Det skriver finans.dk.

Hvem køberen er – eller bliver – hævder direktøren ikke at vide noget om.

Dong købte A2Sea for 700 mio. dollars i 2009. Året efter købte Siemens så 49 procent af aktierne

FIH Partners har i løbet af 2017 arbejdet på et salg på vegne af ejerne. I februar var der anden budrunde, og Dong og Siemens har altså snart valgt en køber.

Tidligere har en pris på 200-250 mio. dollars været nævnt som en pris, Dong og Siemens vil være villige til at acceptere. Det er under den bogførte værdi af A2Seas tre fartøjer, som er på cirka 1,8 mia. kroner. Forklaringen er, at rederiets fartøjer lige knap kan klare de store vindmøller, der er kommet på havet.

På listen over potentielle købere har tidligere været nævnt hollandske Vroon, belgiske Deme Group, norske Fred Olsen og britiske MPI Offshore.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.081